drukuj drukuj

Debata społeczna we Wschowie

14 marca 2018 roku odbyła się debata społeczna dla mieszkańców gminy Wschowa, pod hasłem przewodnim „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. Organizatorem była Komenda Powiatowa Policji we Wschowie. W spotkaniu uczestniczył m.in. Wicestarosta Powiatu Wschowskiego Wojciech Kuryłło. W trakcie debaty przedstawiono analizę wyników pracy wschowskiej Policji w odniesieniu do lat ubiegłych. Omówiono wyniki pod kątem prewencyjnym, jak i kryminalnym. Zgromadzeni zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Analizie poddane zostały wszystkie zgłoszenia, które pojawiły się w 2017 roku, zaznaczone na internetowej mapie. Głównie na terenie gminy Wschowa „klikane” były: prędkość, nieprawidłowa infrastruktura drogowa, spożywanie alkoholu, nieprawidłowe parkowanie.

Bezpieczeństwo w miejscach publicznych i w miejscu zamieszkania, oczekiwania mieszkańców względem Policji stanowiły podstawę spotkania. Poruszono kwestię interwencji publicznych, domowych z uwzględnieniem liczby osób stosujących przemoc. Uwagę poświęcono również działaniom prewencyjnym, profilaktycznym, których realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia lokalnych władz samorządowych.  Nie zabrakło podczas spotkania dzielnicowych, którzy przybliżyli swoją pracę w rejonach służbowych w oparciu o program „Dzielnicowy bliżej nas”. Kolejny raz zaprezentowano aplikację „Moja Komenda”, która od momentu powstania jak się okazuje stanowi przydatny mobilny przewodnik po polskich jednostkach Policji.

Debata przebiegła w sposób aktywny, poruszone były zdarzenia kryminalnie, które pojawiły się w ostatnim czasie na terenie Wschowy. Pokreślono aktywność dzielnicowych, ich pracę na rzecz bezpieczeństwa osób zamieszkujących w ich rejonach służbowych.

Uwagę poświęcono również minionym sezonom letnim, wieloletniej, wzorcowo układającej się współpracy z pozostałym służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo  między innymi  Strażami Miejskimi, WOPR-em, Ratownictwem Wodnym w Sławie. Poruszone postulaty zostały omówione i z pewnością będą stanowiły doskonałą wskazówkę do kolejnych działań prewencyjnych w zbliżającym się sezonie letnim. Wzorem lat ubiegłym wstępnie zaplanowano w miesiącu kwietniu spotkanie wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

W debacie uczestniczyli uczniowie klasy mundurowej I Zespołu Szkół we Wschowie, którym specyfikę pracy w Policji przybliżył insp. Tomasz Kłosowski zachęcając w przyszłości do wstąpienia w nasze szeregi.

Źródło: podkom. Maja Piwowarska Oficer Prasowy KPP Wschowa