drukuj drukuj

Ćwiczenia: Wtargnięcie napastnika do szkoły

Dnia 12 kwietnia 2016 roku około godziny 11:00 na terenie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie odbyły się ćwiczenia pod nazwą ,,Zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika”. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie wraz z Komendą Powiatową Policji we Wschowie.

W ćwiczeniach uczestniczyli:Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, , Straż Miejska, Starosta Wschowski, Wicestarosta Wschowski wraz z pracownikami Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz przedstawiciele władz samorządowych.

We wtorkowe przedpołudnie do I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie wtargnęli terroryści. Napastnicy byli uzbrojeni i posiadali ładunek wybuchowy. Podjęto błyskawicznie działania, które w rezultacie pozwoliły na sprawne zatrzymanie terrorystów i osadzenie ich w policyjnym areszcie. Pirotechnicy unieszkodliwili znajdujący się w pojeździe ładunek wybuchowy. Dwie osoby zostały lekko ranne. Scenariusz ten stworzony został na potrzeby policyjnych ćwiczeń.

We wtorkowe przedpołudnie dyżurny wschowskiej Policji otrzymał informację o tym, że na teren I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie wtargnął mężczyzna, który strzelał z broni palnej i był bardzo agresywny.  W trakcie ataku terrorystycznego w budynku szkoły przebywało  niemal 250 uczniów.  Zgodnie z procedurami nauczyciele pozamykali się z uczniami w klasach co spowodowało, że napastnik nie mógł dostać się do środka. Agresywny terrorysta biegał po korytarzach szkoły, krzyczał, że pozabija wszystkich. Napastnikowi udało się wejść do jednej z klas, gdzie swoją agresję wyładował na dwóch uczniach, uderzając ich rękojeścią broni w głowę.

Przed szkołą powołany został sztab, którego dowódcą był insp. Tomasz Kłosowski- Komendant wschowskiej Policji. Pojawiły się zastępy straży pożarnej, wozy pogotowia ratunkowego oraz przedstawiciele zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie. Zablokowano drogi dojazdowe do szkoły. Przewodnicy psów służbowych monitorowali teren przed wejściem do budynku. Policjanci ruchu drogowego wspólnie ze strażnikami zablokowali drogi dojazdowe do szkoły.  Przybyli na miejsce antyterroryści po wejściu do budynku szkoły obezwładnili napastnika. Sprawdzili wszystkie pomieszczenia szkoły i cyklicznie wypuszczali uczniów ze wszystkich klas, kierując ich na boisko szkolne.

Nad sprawnością akcji ratunkowej czuwał powołany sztab, który monitorował całą sytuację, tak aby nikt nie ucierpiał. Wezwany zespół negocjatorów policyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim negocjował z drugim terrorystą poddanie się i odłożenie ładunku wybuchowego, który znajdował się w samochodzie. Podjęte działania antyterrorystów doprowadziły do obezwładnienia i zatrzymania drugiego napastnika. Użyty sprzęt specjalistyczny pozwolił na sprawne wyciągnięcie z pojazdu bomby i zdetonowanie ładunku w bezpiecznym miejscu.  W między czasie zespół ratownictwa medycznego udzielał pomocy poszkodowanym. Dwie osoby wymagały pomocy psychologów, którzy zajęli się neutralizacją stresu pourazowego.

Podjęte przez sztab skuteczne działania ewakuacyjne, ratownicze, neutralizacyjne  spowodowały, że terroryści zostali zatrzymani i przewiezieni do wschowskiej komendy. Ćwiczenia wykazały, że wypracowany model współpracy pomiędzy wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców skutecznie zadziałał.

Po sprawnie przeprowadzonych ćwiczeniach szef wschowskiej Policji insp. Tomasz Kłosowski, Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie Elżbieta Przygoda wspólnie podsumowali działania.

Na zakończenie dla wszystkich uczniów, zaproszonych gości, służb biorących udział w ćwiczeniach Starostwo Powiatowe we Wschowie przygotowało ciepły posiłek.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

 

Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka składa podziękowania wszystkim osobom biorącym bezpośredni udział w ćwiczeniu oraz osobom, które były zaangażowane w jego przygotowanie.