drukuj drukuj

Ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem „ZAGINIONY”

9 czerwca 2016 roku na Jeziorze Sławskim, przy Ośrodku Wypoczynkowym „CHALKOS” w Lubiatowie odbyły się ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem „ZAGINIONY”.

W ćwiczeniach uczestniczyli: Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Straż Miejska, Straż Leśna, Starosta Wschowski, Wicestarosta Wschowski wraz z pracownikami Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Do ośrodka nie zgłosił się wędkarz, który wypożyczył łódkę. Rozpoczęły się poszukiwania, które niestety zakończyły się wyłowieniem zwłok mężczyzny, przez jednostkę Straży Pożarnej z Nowej Soli. Wspólne zmagania miały na celu sprawdzenie mechanizmów działania jednostek oraz wyeliminowanie ewentualnych błędów, gdyby naprawdę doszło do tego typu sytuacji.

Scenariusz ćwiczeń przewidział odnalezienie jednego z mężczyzn, wyłowienie zwłok drugiego oraz ugaszenie pożaru, który rozpalony został po drugiej stronie jeziora. Działania jakie podjęły jednostki ratownicze miały miejsce zarówno na wodzie jak i na lądzie. Praca służb to jednak nie wszystko, wiele zależy od rozsądku osób wypoczywających nad jeziorami, co podkreślał Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym we Wschowie Andrzej Andrusiak.

Przede wszystkim apelujemy do wszystkich osób wypoczywających nad jeziorami w Powiecie Wschowskim o rozwagę. Rozpoczyna się sezon wakacyjny stąd apel, aby bezpiecznie korzystać z wypoczynku nad jeziorem.

Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka składa podziękowanie wszystkim osobom biorącym bezpośredni udział w ćwiczeniu oraz osobom, które były zaangażowane w jego przygotowanie.