drukuj drukuj

Ćwiczenia symulacyjne pt. Zwalczanie pryszczycy ze szczególnym uwzględnieniem zasad bioasekuracji

20 października na terenie gminy sława odbyły się ćwiczenia symulacyjne pt. „Zwalczanie pryszczycy ze szczególnym uwzględnieniem bioasekuracji”. Ćwiczeniom towarzyszyła konferencja poświęcona tej tematyce, w której wzięli udział powiatowi weterynarze z terenu województwa lubuskiego.

O godzinie 9:00 w sławskim Pensjonacie ,,Słoneczko” odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem Starosty Powiatu Wschowskiego Marka Boryczki, wiceburmistrza Sławy Krzysztofa Gruszewskiego oraz wszystkich kierowników jednostek organizacyjnych, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie Powiatu Wschowskiego.

Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie Andrzej Andrusiak przedstawił, iż scenariusz ćwiczeń przewidywał pojawienie się ogniska chorobowego w postaci pryszczycy, która została potwierdzona przez służby weterynaryjne w jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Sławy.

W związku z tym, zgodnie z procedurami, zostały utworzone dwie strefy. Jedna z nich, to strefa bezpośrednio zapowietrzona w promieniu 3 kilometrów od ogniska chorobowego. Powstała na drodze wojewódzkiej między Starym Strączem a Sławą. Druga strefa, to strefa zagrożona, licząca 10 kilometrów. Utworzona została przy wjeździe do Krzepielowa. W tych miejscach powstały śluzy sanitarne, powstały posterunki policyjne, znajdowały się tam osoby, które dezynfekowały pojazdy.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć i relacji filmowej.