drukuj drukuj

Ćwiczenia pod kryptonimem „Działania na wodzie 2017”

20 czerwca 2017 roku na terenie ośrodka wypoczynkowego Chalkos w Lubiatowie odbyły się ćwiczenia służb mundurowych i ratowniczych z terenu Powiatu Wschowskiego pod kryptonimem „Działania na wodzie 2017”.

Scenariusz akcji, jaka miała miejsce na Jeziorze Sławskim, zakładał, że dwóch mężczyzn nie powróciło na noc do ośrodka wypoczynkowego i zgłoszono ich zaginięcie. Ostatecznie jednego z nich udało odnaleźć się na brzegu, gdzie dopłynął i starał się ogrzać rozpalając ognisko. Drugiego poszkodowanego nie udało się odnaleźć, pomimo szeroko prowadzonych poszukiwań z wody, lądu i powietrza, a jego ciało wyłowili strażacy nurkowie, z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej z Nowej Soli. Jak podkreśla Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym we Wschowie Andrzej Andrusiak, ćwiczenia mają na celu sprawdzić sprzęt oraz poprawić jakość komunikacji pomiędzy służbami.

- Ćwiczenia pozwolą nie tylko praktycznie sprawdzić sprawność w działaniu poszczególnych służb, ale również wszyscy poznają pełny wachlarz sprzętu, jaki każda z tych służb posiada. Jest to bardzo nowoczesny sprzęt, np. dron, który posiada Ratownictwo Wodne Sława będzie dzisiaj wykorzystywany do poszukiwań z powietrza – wyjaśniał naczelnik. – Ważnym aspektem będzie współdziałanie wszystkich obecnych na ćwiczeniach służb. Jest to trudny element, który wiąże się z komunikacją, prowadzą w oparciu o różnorodny sprzęt, jaki posiadają jednostki.

Ćwiczenia pozwalają również poznać się ratownikom z różnych służb, co wpływa na poprawę jakości współpracy w działaniu. Jak podkreślał naczelnik dzięki tego typu symulacją możliwe jest szybkie i dokładne prowadzenie prawdziwych akcji ratowniczych, a już dwukrotnie w tym roku służby na terenie naszego powiatu poszukiwały osoby zaginione.

Przede wszystkim apelujemy do wszystkich osób wypoczywających nad jeziorami w Powiecie Wschowskim o rozwagę. Rozpoczyna się sezon wakacyjny stąd apel, aby bezpiecznie korzystać z wypoczynku nad jeziorem.

Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka składa podziękowanie wszystkim osobom biorącym bezpośredni udział w ćwiczeniu oraz osobom, które były zaangażowane w jego przygotowanie.

Źródło: zw.pl