drukuj drukuj

Co roku umiera małe miasto kobiet

23 października, wschowskie amazonki, uczestniczyły [specjalnie przywitane] w ogólnopolskiej konferencji "Wyprzedź raka". Gospodarzem była senator RP, Helena Hatka, wykładowcami zaś, wybitni specjaliści ginekologii i onkologii w naszym kraju. Nie bez powodu miejscem Konferencji był Gorzów. Lubuszanki zajmują pierwsze, tragiczne miejsce w naszym kraju, pod względem umieralności na raka szyjki macicy. W Polsce co roku umiera na ten nowotwór 1800 kobiet. Zwykło się mówić "umiera małe miasto kobiet" - a tak niewiele trzeba, by tak nie było. Specjaliści biją na alarm. Do Gorzowa przyjechali z Warszawy, Poznania, Zielonej Góry. Z zaproszenia skorzystał również biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, dr psychologii, Stefan Regmunt. Mówił tak: "Fundamentem profilaktyki, która jest cnotą, powinna być roztropność. Trzeba być roztropnym i uznać zdrowie jako wartość absolutną. Jeśli człowiek nie będzie dbać o zdrowie, Kościół będzie go upominać, bo to grzech".

Konferencja została zakończona sformułowaniem konkretnych wniosków, celem poprawienia tych smutnych statystyk. Najważniejszy z nich, to włączenie badań cytologicznych do obowiązkowych badań medycyny pracy. Jest to szansa na zwiększenie zgłaszalności kobiet na wspomniane badania, a co za tym idzie szybszą wykrywalność zachorowań.

Wiele mądrych, ciekawych rzeczy miałyśmy okazję usłyszeć w tym dniu w Gorzowie. Przywiozłyśmy też bardzo radosną informację, szczególnie w kontekście tej, którą przekazała Pani Senator na Pierwszym Wschowskim Kongresie Kobiet. Według ostatnich wyliczeń, mieszkanki naszego powiatu, są w ścisłej czołówce województwa, pod względem procentowej ilości objęcia badaniami cytologicznymi populacji do tego przewidzianej. I choćby po to, by to usłyszeć, warto było pokonać ponad 300 km w gęstej mgle...

Na potwierdzenie tej informacji, poprosiłam o elektroniczne przesłanie prezentacji, którą załączam.

Pliki do pobrania

Profilaktyka raka szyjki macicy w województwie lubuskim

Urszula Chudak