drukuj drukuj

„BLIŻEJ AUTYZMU” razem z WOJTKIEM

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem i Zespołem Aspergera „Bliżej Autyzmu” dzięki podjętym działaniom i Państwa finansowemu wsparciu oraz komputerowi podarowanemu przez pana Krzysztofa Jaska dla Wojtka mogło oprócz specjalistycznego wózka, pionizatora zakupić również PCEye Mini oraz Grid 3. Grid 3 to bardzo proste w obsłudze, posiadające nowoczesny interfejs  oprogramowanie wspomagające komunikację alternatywną, pozwalające na komunikację za pomocą symboli, tekstu lub symboli i tekstu, a także syntezatora. PCEye Mini to najmniejsze oraz bardzo solidne urządzenie pozwalające na obsługę komputera za pomocą wzroku. Urządzenie zastępuje standardową klawiaturę oraz myszkę, pozwalając na pełną obsługę laptopa lub komputera z mniejszym ekranem tylko i wyłącznie za pomocą oczu dla osób, które z różnych względów  nie mogą korzystać z rąk w celu obsługi komputera, czyli idealne dla Wojtka. Wojtek obecnie uczy się sterować komputerem za pomocą wzroku. Pomaga mu w tym specjalne oprogramowanie o bogatej grafice, które w zabawny i interesujący sposób wspomaga doskonalenie kolejnych umiejętności sterowania myszką za pomocą wzroku:

– patrzenie na ekran (rozróżnianie kierunków, np. prawa, lewa strona, środek, itp.).

– śledzenie,

– rozumienie zasady sterowania wzrokiem czyli działania przyczynowo- skutkowego,

– eksperymentowania,

– dokonywanie prostych wyborów po pełną obsługę komputera.

Opanowując powyższe umiejętności Wojtuś będzie gotowy do komunikacji z bliskimi mu osobami i otoczeniem w specjalnym oprogramowaniu Grid 3. Za pomocą symboli, tekstu, a także syntezatora mowy będzie mógł opowiedzieć  nam o sobie, swoich emocjach, zadać wiele pytań. Dodatkowo chłopiec będzie mógł obsługiwać  komputer, korzystać z  Internetu oraz sterować urządzeniami z otoczenia takimi jak np. telewizor, telefon.

Można powiedzieć, że życie Wojtusia zaczyna się na nowo. Kiedy podejmował pierwsze kroki w  obsłudze komputera jego radość była przeogromna. Każda interakcja z jednej strony wywołuje uśmiech, a z drugiej skupienie na wykonywanych zadaniach. Chłopiec pilnie i z zapałem uczy się, a niebawem zaskoczy nas wszystkich.

Dziękujemy razem z Wojtkiem i jego rodziną wszystkim zaangażowanym. Dziękujemy, że możemy pomagać, po dwóch latach działalności Stowarzyszenia możemy powiedzieć, że prawdziwe są słowa… pomagając innym tak naprawdę pomagamy sobie.

Źródło:  Marta Maszańska- nauczycielka Wojtka i Lucyna Kowalczykowska- prezes „Bliżej Autyzmu”