drukuj drukuj

Apel o udostępnienie pamiątek na wystawę pt. „Polacy powiatu wschowskiego w walce z germanizacją”

W związku ze zbliżającą się rocznicą 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Ziemi Wschowskiej organizuje specjalną wystawę „Polacy powiatu wschowskiego w walce z germanizacją” . W związku z tym pracownicy muzeum zwracają się ze szczególnym apelem do mieszkańców naszego regionu.

Poniżej zamieszczamy treść apelu.

APEL DO MIESZKAŃCÓW

Zadbajmy o pamięć wspólnej historii!

Szanowni Państwo,

zwracamy się do Państwa z apelem o udostępnienie pamiątek, które dotyczą walki o niepodległość. Zdjęć, odznak, mundurów, dyplomów, wspomnień i dokumentów sprzed wieku, które mogłyby wzbogacić wystawę pt. „Polacy powiatu wschowskiego w walce z germanizacją” przygotowywaną przez Muzeum Ziemi Wschowskiej.

W bieżącym roku świętujemy 100. rocznicę dwóch ważnych wydarzeń: odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W związku z tymi doniosłymi rocznicami Muzeum Ziemi Wschowskiej wraz z Archiwum Państwowym w Lesznie przygotowuje wystawę, która będzie dotyczyć walki o niepodległość na terenie historycznego powiatu wschowskiego obejmującego m.in. Wijewo, Brenno, Włoszakowice, Zbarzewo, Lgiń, Sława, Śmieszkowo, Krzycko Małe czy Bukówiec Górny. Szczególnie ważną rolę w organizacji ruchu niepodległościowego pełnili na tym terenie katoliccy duszpasterze, m.in. ks. Józef Górny – proboszcz we Włoszakowicach i przewodniczący Rady Ludowej na powiat wschowski oraz ks. Bolesław Wienke – proboszcz z Brenna.

Wystawa czasowa „Polacy powiatu wschowskiego w walce z germanizacją” zostanie otwarta w Muzeum Ziemi Wschowskiej w dniu 9 listopada 2018 roku.

Prosimy o kontakt: plac Zamkowy 2; mail: archeolog.muzeum.wschowa@gmail.com; tel.: 65 540 74 61 lub plac Farny 3; mail:historykmuzeum@wschowa.pl; tel.:607 249 658

Z wyrazami szacunku

Zespół Muzeum Ziemi Wschowskiej