drukuj drukuj

99. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w Powiecie Wschowskim

11 listopada 2017 roku obchodzono 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wschowa

W porannych godzinach na rynku wschowskim można było spotkać rekonstruktorów historycznych. Następnie o godz. 14.00 odbyła się Msza Święta w kościele pw. Św. Jadwigi Królowej we Wschowie w intencji walczących o niepodległość. Ulicami miasta przeszedł korowód pod tablicę pamiątkową na ul. Niepodległości we Wschowie. W uroczystości uczestniczył Wicestarosta Powiatu Wschowskiego Wojciech Kuryłło, a także m.in. delegacje władz gminnych, jednostek organizacyjnych, szkół i placówek oświatowych. Podsumowanie uroczystości odbyło się w sali widowiskowej CKiR, gdzie zaprezentowały się przedszkolaki, a po nich na scenie wystąpili laureaci I Powiatowego Festiwalu Pieśni Patriotycznej.

Szlichtyngowa

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą Świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej, a następnie zgromadzeni złożyli kwiaty pod pomnikiem na rynku. Wygłoszono również przemówienia oraz wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej, które wierszem, piosenką i tekstem przypomniały proces odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj.

Sława

Mieszkańcy Sławy uczcili Święto Niepodległości Mszą Świętą w kościele pw. Św. Miłosierdzia Bożego w Sławie. Następnie, jak co roku wszyscy uczestnicy zgromadzili się pod obeliskiem przy ul. Odrodzonego Wojska Polskiego w Sławie. Delegacje władz gminnych, powiatowych oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych i instytucji złożyły kwiaty pod obeliskiem. W uroczystości Powiat Wschowski reprezentował Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka i radna Rady Powiatu Wschowskiego Magdalena Strzałkowska. Program artystyczny przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie.