drukuj drukuj

98. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w Powiecie Wschowskim

11 listopada 2016 roku obchodzono 98. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wschowa

W porannych godzinach na rynku wschowskim można było spotkać rekonstruktorów historycznych. Następnie o godzinie 14:00 odbyła się Msza Święta w intencji walczących o niepodległość. Ulicami miasta przeszedł korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą działającą przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej pod tablicę pamiątką na ul. Niepodległości we Wschowie. W uroczystości uczestniczył m.in. Wicestarosta Powiatu Wschowskiego Wojciech Kuryłlo. Podsumowanie uroczystości odbyło się w sali widowiskowej CKiR, gdzie odbył się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego we Wschowie.

Szlichtyngowa

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej, a następnie zgromadzeni złożyli kwiaty pod pomnikiem na rynku. Wygłoszono również przemówienia oraz wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Starych Drzewcach, które wierszem, piosenką i tekstem przypomniały proces odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj.

Sława

Mieszkańcy Sławy uczcili Święto Niepodległości Mszą Świętą w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Sławie. Następnie, jak co roku wszyscy uczestnicy zgromadzili się pod obeliskiem przy ul. Odrodzonego Wojska Polskiego w Sławie. Delegacje władz gminnych, powiatowych oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych i instytucji złożyły kwiaty pod obeliskiem. W uroczystości Powiat Wschowski reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Wschowskiego Waldemar Starosta i Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka. Program artystyczny przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie.