drukuj drukuj

65-lecie działalności Koła nr 1 Polskiego Związku Wędkarskiego we Wschowie

9 czerwca na Stanicy Harcerskiej w Lginiu odbył się piknik i zawody wędkarskie z okazji  65-lecie działalności Koła nr 1 Polskiego Związku Wędkarskiego we Wschowie.

W obchodach tego wyjątkowego jubileuszu uczestniczyli także Wicestarosta Wschowski Zbigniew Semeniuk oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Krzysztof Grabka, którzy na ręce Prezesa Koła złożyli listy gratulacyjne wraz z najlepszymi życzeniami.

Podczas uroczystości przypomniano także historię Koła nr 1 PZW we Wschowie i osób z nim związanych. W 1948 r. we Wschowie powstało Wschowskie Towarzystwo Wędkarskie „Warta” Poznań, które przyporządkowano organizacyjnie do Zarządu PZW Okręg Poznań. Pierwszym Prezesem został Sylwester Płóciniak, natomiast pierwszą legitymację otrzymał Władysław Trybocki. W 1953 r. Stowarzyszenie Wędkarzy otrzymało nazwę Koło Wędkarskie Nr 1 we Wschowie. W czasie tych 65 lat Koło PZW zmieniało zarówno swoją strukturę organizacyjną jak i przynależność do Zarządów Okręgów PZW. Wpływ na to miały m.in. zmiany zachodzące w Polsce. Od roku 1979 należy do Zarządu Okręgu Leszno.

Od wielu lat Koło wyróżnia się swoją działalnością związaną z gospodarowaniem akwenami wodnymi, ochroną środowiska i sportem. Bardzo ważną sprawą jest także zwalczanie  kłusownictwa. W tym celu w 1994 r. przy wschowskim Kole PZW powołano Społeczną Straż Rybacką. Działalność Straży wspierają także lokalne władze. W ostatnich latach Starosta  Wschowski zakupił w tym celu łódź patrolową, umundurowanie i lornetkę noktowizyjną, natomiast Zarząd Okręgu Leszno i Koło dokupiło silnik spalinowy, a Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa przyczepę do łodzi.

 zdjęcia:  zw.pl i Koło Nr 1 PZW we Wschowie