drukuj drukuj

4.12.2015 r. Dzień Dawcy Szpiku w I LO we Wschowie

Uprzejmie informujemy, że 4 grudnia 2015r. w I Liceum Ogólnokształcącym
z Oddziałami Dwujęzycznymi im. T. Zana we Wschowie odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku.

Serdecznie zachęcamy do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku osoby w wieku od 18 do 55 roku życia, ważące min. 50 kg., w ogólnie dobrym stanie zdrowia.
Rejestracja w banku szpiku zajmuje tylko chwilę. Należy wypełnić krótką ankietę
i poddać się pobraniu wymazu z zewnętrznej strony policzka. Osoba rejestrująca się nie ponosi żadnych kosztów, nie musi wykonywać żadnych badań. Wypełniona ankieta i pałeczki z wymazami zostaną przesłane do DKMS. Po wykonaniu badań immunogenetycznych dane kandydata trafią do Bazy Dawców Komórek Macierzystych . Gdy pojawi się chory potrzebujący przeszczepu o zbliżonym do niego układzie HLA (co może nie zdarzy się nigdy ale może i kilka razy), dawca zostanie wezwany, ponownie przebadany
i ponownie zapytany o zgodę na pobranie szpiku.
Pobranie szpiku, w większości przypadków, polega na kilkugodzinnym filtrowaniu krwi dawcy (plasmafereza). Krew z jednej żyły wpływa do aparatu separującego komórki szpiku, następnie wraca do drugiej. Dzięki regeneracji jego ubytek zostaje po pewnym czasie uzupełniony. W pewnych przypadkach (20% sytuacji) szpik pobiera się bezpośrednio z kości miednicy, zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dawca jest wtedy przez kilka dni hospitalizowany.
Zapraszamy wszystkich potencjalnych dawców do rejestracji w bazie danych
i pobrania wymazu w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie 4 grudnia 2015r. od godz. 9.00 do 15.00. Prosimy o zabranie dowodu tożsamości lub innego dokumentu zawierającego numer pesel. Zachęcamy do włączenia się w tę inicjatywę i prosimy o przekazanie powyższych informacji pełnoletnim uczniom i innym osobom.
Powiększajmy liczbę osób w polskiej bazie potencjalnych dawców szpiku!

Źródło: I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie

imagesindeks