drukuj drukuj

20-lecie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego we Wschowie

27 września 2018 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Wschowie odbyła się uroczystość 20-lecia Ośrodka Rewalidacyjno Wychowawczego. Jak podkreślał Dyrektor SOSW Andrzej Waldman, przez dwadzieścia lat zmieniło się wiele.

Osoby z niepełnosprawnością są narażone na występowanie wielu barier w swoim codziennym życiu. Mowa tutaj zarówno o popularnych barierach architektonicznych, ale nie tylko. Często barierami są komunikacja, poruszanie się czy akceptacja społeczna. O zmianie pokonywanych barier wspominał na uroczystości 20-lecia Ośrodka Rewalidacyjno Wychowawczego dyrektor SOSW Andrzej Waldman.

– 20 lat temu pokonywaliśmy wiele barier architektonicznych. W budynku wygaszanego już gimnazjum panie rehabilitantki musiały wręcz na rękach nosić naszych podopiecznych. W tym czasie dużą pomocą służył, i nadal służy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze – mówił dyrektor. – Teraz warunki mamy już dużo lepsze, obecnie myślę, że skupiamy się na znoszeniu barier społecznych, przełamywaniu się naszego społeczeństwa.

Jak podkreślał Dyrektor Andrzej Waldman skuteczna walka z barierami architektonicznymi nie byłaby także możliwa bez systematycznego wsparcia organu prowadzącego, jakim jest starostwo powiatowe we Wschowie. Przy okazji jubileuszu odznaczono osoby, które przyczyniają się do rozwoju i skutecznej pracy Ośrodka Rewidalicyjno Wychowawczego we Wschowie od lat. Po czasie przeznaczonym dla odznaczonych wyświetlona została prezentacja, ukazująca zmiany i działalność ośrodka w przeciągu ostatnich 20 lat. Szczególnie wspomnienia wzbudzały osoby, których już nie ma pośród nas. W imieniu Zarządu Powiatu Wschowskiego głos zabrał Wicestarosta Wschowski Wojciech Kuryłło.

– Dziękuję za wszystkie podejmowane przez państwa działania, które mają na celu przygotować warunki dla dobrego rozwoju dzieci. Dzięki waszej pracy dzieci niepełnosprawne i ich rodzice mogą łatwiej odnaleźć się w swoich rodzinnym świecie – mówił wicestarosta.

Wicestarosta Wschowski Wojciech Kuryłło podkreślał profesjonalizm i podejście kadry do wychowanków oraz wielką wagę opieki jaka jest sprawowana w ośrodku nad dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.