drukuj drukuj

Ćwiczenia pod kryptonimem „Współdziałanie 2015”

8 października br. Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie był współorganizatorem powiatowego ćwiczenia pod kryptonimem „Współdziałanie 2015”.

W ramach treningu okresowego członkowie hufca ZHP we Wschowie zorganizowali dla własnego stowarzyszania zajęcia nocne polegające na logistycznym zapewnieniu noclegu dla 23 osób w opuszczonym budynku. Z uwagi na panujące temperatury oraz fakt, że budynek wybrany do ćwiczeń jest częściowo zdewastowany i nie posiada żadnych mediów użyto piecyka gazowego celem ogrzania pomieszczenia wyznaczonego na sypialnie. Harcerze zauważyli, że koc powieszony w oknie zaczął się palić, jeden z nich szarpnął go, nie zauważając piecyka, który się przewrócił, poluzowała się butla z gazem, która stoczyła się klatką schodową uszkadzając zawór w wyniku czego doszło do jej wybuchu i uszkodzenia części budynku.

Ćwiczenia miały charakter szkolenia praktycznego z zakresu organizacji działań ratowniczych na wypadek pożaru budynku użyteczności publicznej przy dodatkowym utrudnieniu jakim jest późna pora dnia. Ponadto podczas ćwiczeń zweryfikowane zostały umiejętności strażaków w zakresie poruszania się w pomieszczeniach zadymionych.
W ćwiczeniach uczestniczyli: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Wschowa, Komenda Powiatowa Policji we Wschowie,, Nowy Szpital we Wschowie, Wicestarosta Powiatu Wschowskiego Wojciech Kuryłło wraz z Naczelnikiem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie Andrzejem Andrusiakiem oraz przedstawicielami samorządowymi .
Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka składa podziękowanie wszystkim osobom biorącym bezpośredni udział w ćwiczeniu oraz osobom, które były zaangażowane w jego przygotowanie.